Fyzikální olympiáda_okresní kolo_2023_24

27/03/2024

Informace o soutěži

Letos jsme jako jediná základka prachatického okresu postoupili do okresního kola fyzikální olympiády. Do okresního kola postupují žáci ze základních škol i odpovídajících ročníků gymnázií.
Školní kolo fyzikální olympiády probíhá dlouhodobě, není to jednorázová záležitost. Úlohy jsou náročné, hodně pracné. Nejde jen o logicky, matematicky a fyzikálně správný výpočet, ale o rozmanité řešení problémů se závislostí veličin i tvorbou grafů, ale každá úloha musí zároveň obsahovat i myšlenkové zdůvodnění a slovní úvahu řešení, jinak je nevyhovující.
Tento způsob hodnocení je asi jedním z důvodů, proč ze školních kol do okresních postupuje dlouhodobě ze základních škol i gymnázií, málo škol i soutěžících.

Deváťáci a kvarta gymnázií soutěží v kategorii E, s možností postupu do krajského kola. Letos naši školu reprezentoval v okresním kole Marek Malý jako jediný ze základních škol, za soupeře měl samé gymnazisty. Za svůj výkon, trpělivost a nasazení už od školního kola i v kole okresním si zaslouží pochvalu.

O to cennější je jeho umístění na druhém místě ve své kategorii s postupem do krajského kola. Marek si zaslouží pochvalu i za další medailová umístění ve vědomostních soutěžích letošního školního roku. Věřím, že tímto úspěchem jeho píle a nasazení nekončí a bude úspěšný i při středoškolském studiu.

Stanislav Mauric, vyučující fyziky, březen 2024.

Fyzikální olympiáda_okresní kolo_2023_24