Fyzikální olympiáda - okresní kolo

28/03/2023

Jako jedna z mála škol prachatického okresu se již tradičně účastníme fyzikální olympiády. Do okresního kola postupuje málo žáků ze základních škol i odpovídajících ročníků gymnázií.
Školní kolo fyzikální olympiády totiž probíhá dlouhodobě, není to jednorázová záležitost. Úlohy jsou obtížné, hodně pracné. Nejde jen o logicky, matematicky a fyzikálně správný výpočet, rozmanité řešení problémů se závislostí veličin i tvorbou grafů, ale každá úloha musí zároveň obsahovat i myšlenkové zdůvodnění a slovní postup řešení, jinak je nevyhovující.
Tento způsob hodnocení je asi jedním z důvodů, proč ze školních kol do okresních postupuje dlouhodobě ze základních škol i gymnázií, málo soutěžících.

Deváťáci a kvarta gymnázií soutěží v kategorii E, s možností postupu do krajského kola. Letos naši školu reprezentovala v okresním kole Monika Doulová jako jediná ze základních škol mezi samými gymnazisty. O to cennější je její umístění na prvním místě s postupem do krajského kola. Monika zaslouží pochvalu za další medailové umístění v olympiádě a vědomostních soutěžích letošního školního roku. Věřím, že tímto ročníkem její píle a nasazení nekončí a bude úspěšná i při středoškolském studiu.

Stanislav Mauric, vyučující fyziky, březen 2023.

Fyzikální olympiáda - okresní kolo